Zbliża się nowe GNOME

Zbliża się nowe GNOME

przez -
0 393
GNOME

Premiera najnowszego GNOME już za około miesiąc. Wczoraj pojawiła się ostatnia wersja beta, a pod koniec lutego powinniśmy ujrzeć pierwszą wersję kandydującą do stabilnego wydania. Oficjalna i stabilna wersja powinna pojawić się 14 marca. GNOME 2.18 jest już w fazie string freeze, co oznacza, że nie można wprowadzać znaczących zmian w tekstach, które podlegają tłumaczeniu na inne języki. Jest to czas dla tłumaczy, aby mogli uzupełnić i poprawić lokalizacje językowe.

Nowe GNOME posiada wiele zmian i nowości. Z najciekawszych z nich można wymienić przejście na nowoczesny system komunikacji międzyprocesowej D-Bus, skalowanie częstotliwości procesora przez moduł zarządzania energią (oszczędza energię przy pracy na baterii), nowe funkcje menedżera logowania GDM i nowe gry.

Poza tym poprawiono błędy oraz ulepszono wydajność. Do GNOME został dobudowany prosty zdalny pulpit o nazwie Vino. Wyświetla on teraz informację w momencie podłączenia zdalnego komputera z możliwością odłączenia go. Do zestawu gier włączono szachy glChess i łamigłówkę GnomeSudoku, zaś Gnibbles, Iagno i Four-in-a-Row posiadają teraz wsparcie dla gry przez Internet.

Przeglądarka dokumentów Evince przeszła również duże zmiany. Pozwala ona teraz między innymi na otwieranie wielu niezależnych kopii tego samego dokumentu i posiada tryb pełnoekranowej prezentacji.

Testowe GNOME nie będzie dostępne w postaci pakietów instalacyjnych, jednak będzie zawarte w nowym testowym Ubuntu Feisty Fawn Herd 4, które powinno ukazać się w najbliższych dniach. Szczegółowe informacje na temat nowego wydania dostępne są na stronie twórców.