W naszym zestawieniu postanowiliśmy wykorzystać modele ZOTAC ZBOX nano AQ02 Plus oraz ZOTAC ZBOX ID83 Plus.

ZOTAC ZBOX Sphere OI520 Plus

Komputer został dostarczony w czarno-żółtym opakowaniu, a całość jest zapakowana w szczelnie zamknięte pudełko. W komplecie otrzymujemy: komputer ZBOX Sphere OI520 Plus, płytę ze sterownikami pod Windows, instrukcje obsługi oraz zasilacz.

ZOTAC ZBOX Sphere OI520 Plus jest na tyle mały, że możemy go umieścić w praktycznie dowolny miejscu w naszym domu. Jest chłodzony aktywnym wentylatorem oraz otworami wentylacyjnymi z tyłu obudowy.

ZBOX Sphere OI520 Plus - otwory wentylacyjne

Więcej informacji można znaleźć w serwisie Cerbero: i-nex.pl/inex.r?validate=101220149.27981927662138.

Specyfikacja:

Procesor Intel Core i5-4200U z HT o taktowaniu 1.6 GHz
Karta graficzna Intel HD Graphics 4400
Pamięć RAM 4 GB, DDR3-1600
Dysk twardy 500 GB
Łączność Wi-Fi 802.11ac i Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia 4 x USB 3.0 (tylny panel), 3 x USB 2.0 (2 na tylnym panelu, 1 z boku) , Gigabit Ethernet, HDMI, Display Port, mikrofon, słuchawki, czytnik kart pamięci 4-w-1 (SD/SDHC/MMC/SDXC)

Użytkowanie

Instalacja systemu Xubuntu 14.04 64 bity na minikomputerze ZBOX Sphere OI520 Plus nie przysporzyła nam większych problemów. Zainstalowanie aktualizacji, w tym odpowiednich sterowników dla karty graficznej Intel HD Graphics 4400 obeszło się bezproblemowo Warto przy instalacji skorzystać z aplikacji Intel Linux Graphics Installer 1.0.6, która pobierze nam najnowsze wersje.

Odtwarzanie wideo w HD

Odtwarzanie materiału wideo w jakości 1080p na ZBOX Sphere OI520 Plus działało bez zarzutu. Odpowiednie biblioteki do akceleracji wideo i audio na kartach Intel zostały zainstalowane wraz z kodekami, jednakże warto jeszcze sprawdzić, czy aby na pewno są. W programie VLC trzeba wybrać opcję – Używaj dekodowania wspomaganego przez GPU. Jeżeli wszystko zrobiliśmy prawidłowo, to procesor będzie obciążony na minimum.

Pobór energii, głośność i temperatura pracy

ZBOX Sphere OI520 Plus pobiera małą ilość energii, co bardzo ucieszy osoby które pracują przed ekranem sporo godzin dziennie. W bezczynności wynik ten wynosi około 8 Watów, podczas typowej pracy i obciążenia dochodzi do około 26 Watów, co jest bardzo przyzwoitym wynikiem. Wentylator jest cichy podczas bezczynności, czy prostej pracy, a lekko słychać go dopiero, jeżeli obciążymy całość jakimś programem diagnostycznym.

ZBOX Sphere OI520 Plus - Temperatura pracy układu

Dostęp do wyposażenia

Dostęp do środka ZBOX Sphere OI520 Plus odbywa się poprzez przekręcenie górnej półkuli obudowy w prawo. Otrzymujemy dostęp do pamięci RAM i dysku twardego. Zmiana HDD wymaga odkręcenia jednej śrubki trzymającej go w miejscu. Jeżeli chcemy się dostać do reszty, to trzeba odkręcić dodatkowe śruby i wyjąć całą płytę główną z obudowy.

ZBOX Sphere OI520 Plus - wnętrze

Gry i rozrywka

W naszych testach gier skorzystaliśmy z Xubuntu 14.04, z jądrem Linux 3.13, X.Org Serverem 1.15.1 oraz sterownikami xf86-video-intel 2.99.911.

HTML 5

Peackeeper
Jest to benchmark, który sprawdza nam możliwości danej przeglądarki, jednocześnie testując sprzęt, na którym ona działa. Uzyskaliśmy wynik 4161 oraz HTML5 Capabilities 7/7.

Unigine Heaven, Unigine Sanctuary i Unigine Tropics

Unigine Sanctuary (Textures: high, Filter: trilinear, Anisotropy: 16x, Translucence: enabled, Parallax: enabled, Reflection: enabled, DOF: enabled, HDR: enabled)

ZBOX Sphere OI520 Plus - Unigine Sanctuary

Unigine Tropics (Textures: high, Filter: trilinear, Anisotropy: 16x, Occlusion: enabled, Reflection: enabled, Refraction: enabled, Volumetric: enabled)

ZBOX Sphere OI520 Plus - Unigine Tropics

Unigine Heaven (Textures: high, Filter: trilinear, Anisotropy: 16x, Occlusion: enabled, Refraction: enabled, Volumetric: enabled, Tessellation: extreme)

ZBOX Sphere OI520 Plus - Unigine HeavenZBOX Sphere OI520 Plus - Unigine Heaven

Xonotic

Testowaliśmy tryb Ultimate.
ZBOX Sphere OI520 Plus - Xonotic

Wyniki testów

Całość testowana była pod Xubuntu 14.04, z jądrem Linux 3.13, X.Org Serverem 1.15.1 oraz sterownikami nVidia Linux Display Driver 319.60. System został w pełni zaktualizowany, zainstalowano podstawowe sterowniki, kodeki i oprogramowanie. Każdy z testów był przeprowadzany kilkukrotnie, aby potwierdzić prawdziwość wyników.

Na początek kilka testów syntetycznych. Nasz model ze względu na mniejsze taktowanie w procesorze przegrywa.

Pamięci RAM nasz model jest najwolniejszy. W testach dysków model ZBOX ID45 jest taki sam, jak nasz.

W kodowaniu niestety duże znaczenie ma taktowanie procesora, ale znowu ZBOX nano AQ02 jest na równi z ZBOX ID45.

W szyfrowaniu OpenSSL nasza jednostka okazała się o wiele lepsza od obu modeli, natomiast w szyfrowaniu GPG jest na samym końcu.

Podsumowanie

Po dwóch tygodniach codziennego użytkowania oraz wielu testów, możemy śmiało stwierdzić, iż ZOTAC ZBOX Sphere OI520 Plus świetnie nadaje się na komputer do prac biurowych, jak i domowe centrum multimedialne. Potrafi bez problemów odtwarzać filmy w wysokiej rozdzielczości i uruchamiać prostsze gry. Możemy śmiało go polecić osobom, które potrzebują mocnego sprzętu, a jednocześnie dobrze wyglądającego w naszym domu.

Zalety:

  • Ciekawie zaprojektowany wygląd obudowy
  • Bezproblemowe odtwarzanie filmów w wysokiej rozdzielczości
  • Mały pobór prądu
  • Łatwy montaż i wymiana podzespołów

Wady:

  • Słaba karta graficzna
  • Kiepskiej jakośći plastik w obudowie, który zbiera odciski palców

Z całą pewnością możemy polecić ten typ sprzętu, szczególnie że działa on bezproblemowo pod nowymi wersjami Ubuntu, Kubuntu i Xubuntu.

Podobne artykuły

przez -
0 618

przez -
0 716

przez -
0 817

1 komentarz

Odpowiedz