Dzień 1
Crash kurs LaTeXa z szczególnym uwzgędnieniem XeTeXa
Egipski kot podaje łapkę autorom
Sporą popularność zyskuje oprogramowanie o nazwie Sphinx. Służy ono do tworzenia różnego rodzaju dokumentów tekstowych, takich jak dokumentacja oprogramowania, książki albo blogi. Z jednego dokumentu źródłowego Sphinx potrafi wygenerować stronę HTML, PDF-a albo książkę w formacie ePUB. Dokument źródłowy jest zapisywany w stosunkowo prostej notacji reStructuredText. Zamierzam opowiedzieć o tym narzędziu i moich z nim doświadczeniach.
For the lulz – kulisy sławnych włamań, część druga
Rok 2013 podobnie jak poprzednie obfitował w głośne naruszenia zabezpieczeń zasobów wielu firm, również tych zajmujących się bezpieczeństwem w Internecie. W mojej prezentacji zamierzam przedstawić sposoby za pomocą których włamywacze ominęli środki ochrony stosowane przez wspomniane firmy.
Dzień 2
To bring them all – 6xLinux + Android na jednej partycji
Uruchamianie wybranych aplikacji z dowolnej dystrybucji linuksa
Live image – jak z niego skorzystać inaczej?
chroot – uruchamianie wybranych aplikacji
chroot – uruchamianie środowiska
X server do potęgi
Android x86 w Linuksie
Projekt Zentyal, czyli Small Business Server
Opowiem o projekcie w Edukacji, po co, dlaczego, wady i zalety, oraz o przeznaczeniach komercyjnych, łatwości instalacji i konfiguracji.
Linux on Windows
Maszyny wirtualne, Linux w chmurze Windows Azure. Tworzenie, zarządzanie (web oraz CLI) i automatyzacja. Co nie co o interoperacyjności, czyli o tym, jak zamknięte oprogramowanie globalnej chmury, oparte o systemy Windows, może napędzać wirtualne środowiska Linux, z zachowaniem norm bezpieczeństwa.
W prezentacji poruszam także tematykę Juju – narzędzia do automatyzacji tworzenia środowisk uruchomieniowych od firmy Canonical oraz automatyzację przy użyciu API w SDK dla języka Python.
HaProxy – możliwości i zastosowania
Wykład zawierałby opis konfiguracji HaProxy, a także opis możliwości HaProxy w wersji 1.5 oraz stosowanych narzędzi do jego obsługi. Ponadto chciałbym pokazać obsługę IPv6 oraz SSLa przez HaProxy.
Parallella, nowy projekt Open Source Hardware
Parallella to nowy projekt, ogłoszony we wrześniu 2012 roku na www.kickstarter.com. Inicjatywa ta ma na celu stworzenie platformy do obliczeń równoległych dla każdego za mniej niż 100 dolarów. W ciągu jednego miesiąca zdobył prawie pięć tysięcy zwolenników, którzy złożyli się na sumę prawie 900 tys dolarów, aby rozpocząć prace nad tym projektem. Po roku czasu projekt stał się rzeczywistością i dziś można już kupić płytkę komputera Parallella za 99 dolarów. Adapteva pokazała też jak łatwo jest budować klaster do obliczeń równoległych w oparciu o komputer Parallella. Klaster ten zbudowany został z 42 komputerów Parallella, składających się na łączną sumę 756 procesorów, a łączny pobór mocy nie przekroczył 500W.
AngularJS – tworzenie aplikacji SPA
Podstawy tworzenia aplikacji webowych typu Single Page Application z wykorzystaniem frameworka JavaScript AngularJS. Omówienie cech i zasad tworzenia aplikacji. Przedstawienie małej przykładowej aplikacji wykorzystującej AngularJS.
Dwanaście zasad architektury
Książka „The Art of Scalability” opowiada o podejściu do budowania skalowalnych oraz wysoko-dostępnych architekturach aplikacji webowych. Postaram się przybliżyć Wam te kluczowe 12 zasad.
Linux na tablecie Asus Transformer Book T100TA
Konfiguracja UEFI
Przygotowanie grub-a
Konfiguracja kernela
Pendrive startowy
Co działa, a co nie działa pod linuksem?
Dzień 3
Systemd – ściągawka
Implementacja inita o nazwie systemd zdobywa uznanie twórców kolejnych dystrybucji. Tym samym zwiększa się szansa napotkania systemd przez linuksowego admina. W prezentacji przedstawię kilka praktycznych aspektów i wskazówek jak okiełznać tę bestię/demona.
AUFS. Wiele problemów, jedno rozwiązanie.
AUFS to jedna z implementacji koncepcji Union FS, czyli montowania kilku katalogów (mogących znajdować się fizycznie na różnych nośnikach) w jeden widok, będący mniej więcej ich sumą logiczną. Działa to trochę jak warstwy w GIMP-ie – elementy znajdujące się w różnych warstwach są widoczne naraz w jednym widoku. Przedstawię szczegóły działania tego mechanizmu oraz – przede wszystkim – zastosowania.
cat -v considered harmful, czyli filozofia Uniksa dziś
W moim wystąpieniu postaram się przybliżyć czym jest filozofia Uniksa i czy jej podstawowe założenia mogą być interesujące dla twórców dzisiejszego oprogramowania. Pokażę też kilka projektów, które próbują podążać za legendarnym „Do one thing, and do it well.”, oraz postaram się wyjaśnić dlaczego czasami „Worse is Better”.
Open Source w korporacjach oraz jak zmienia się styl pracy admina
Przedstawię nieco subiektywne spojrzenie na zmiany, jakie mają ostatnio miejsce w wielu dużych firmach.
Managerowie IT szukają sposobów na ograniczenie kosztow i stopniowo przekonują się do wdrażania technologii Open Source. Znika HP-UX, AIX i Solaris; pojawia się Linux. Znika Oracle, pojawiaja się MySQL, PostgreSQL i MongoDB. Zainstalowane wiele lat temu systemy do monitorowania są zastępowane Nagiosem. Co to oznacza dla adminów? Są konsekwencje negatywne, bo przecież łatwiej jest zastąpić starych adminów nowymi, jeśli wykorzystywane technologie nie wymagają drogich szkoleń. Ale jest to rownież szansa dla nas: możemy wreszcie wykorzystać w pracy to, czym do tej pory mogliśmy się tylko pobawić w domu. Możemy budować nowe systemy z 'klocków’ dostępnych za darmo i przetestowanych przez wielu użytkowników.
Firmy stawiają na upraszczanie systemów i automatyzację w IT. Jak zatem będzie wyglądała praca admina za kilka lat?
[…] Ekipa portalu OSWorld.pl była na miejscu i utrwaliła wszystko w cyfrowym formacie: Zimowisko Linuksowe 2014. […]
Bardzo dobre nagrania. Przyjemnie sie je oglada. Pozatym mielismy najbardzzzziej udane Zimowisko.
Bardzo fajne prezentacje! My też tam byliśmy (Microsoft) i przygotowaliśmy podsumowanie Zimowiska Linuxowego gdzie dodaliśmy informację n/t tych prezentacji. Jeśli macie ochotę zapoznać się naszym materiałem – zapraszamy :) http://ow.ly/u7WvE
Kilka prezentacji mnie zainteresowało, ale po kilku minutach wsłuchiwania się, by wyłowić głos prowadzącego wśród szumów tła, zrezygnowałem. Niestety, ale pozostaje wrażenie kompletnego braku profesjonalizmu w materiałach AV.
[…] do zapoznania się z materiałami filmowymi oraz prezentacjami z Zimowiska Linuksowego 2014 […]