Dzień 1

Wstęp

Otwarcie konferencji.

OpenSSH – szwajcarski scyzoryk internetu – co nowego

Dariusz Puchalak
Jak zwykle będzie o możliwościach przetunelowywania się przez przeszkody (źle skonfigurowane firewalle), ale skupię się głównie na tym co nowego pojawiło się w OpenSSH od ostatniej prezentacji kilka lat temu.

A ostatni rok przyniósł dosyć przełomowe zmiany.

pv, czyli podglądamy potoki

Tomasz Detlaf
Kopiując pliki, przygotowując ich sumy kontrolne, czy tworząc archiwum nie raz zastanawiamy się “Jak długo to jeszcze będzie trwać?” Z pomocą przychodzi nam niezwykle przydatne, lecz mało znane konsolowe narzędzie – pv (pipe viever), które przekazuje przez potoki dane otrzymane na standardowe wejście do standardowego wyjścia, a także wyświetla przy tym na terminalu pasek postępu oraz informuje nas o czasie działania. Opowiem o możliwościach i ciekawych zastosowaniach tego programu oraz zilustruję to przykładami.

Dzień 2

Kivy – biblioteka do tworzenia mobilnych i desktopowych aplikacji w Pythonie

Waldemar Fiedorowicz
W swojej prezentacji przedstawię bibliotekę pozwalającą na szybkie tworzenie multiplatformowych aplikacji w Pythonie. Pokaże przykładowy kod oraz opowiem o możliwościach tworzenia interaktywnych aplikacji wykorzystując urządzenia takie jak Kinect czy Leap Motion.

Zabbix – monitoring infrastruktury IT

Gerard Stańczak
Jak w praktyce wygląda nadzór nad infrastrukturą IT, oraz zbieranie danych o działaniu aplikacji, zarówno z punktu widzenia administratora jak i linii wsparcia technicznego czy osób decyzyjnych w firmie.

Nagios + check_mk.

Dariusz Puchalak
Skoro jest już prezentacja Zabbixa, to nie może zabraknąć jego największego rywala – Nagiosa.

Ale nie będzie to „czysty” nagios. Dodatek check_mk jest czymś co zmienia nagiosa z rozwiązania bardzo dobrego w znacznie lepsze. :)

Zwiększa i tak już wysoką wydajność, dodaje automatyczną inwentaryzacje zasobów do monitorowania, ułatwia monitorowanie rozproszone, dodaje nowy interfejs webowy (pozwalający „wyklikać” cały monitoring), wsparcie dla monitorowania procesów biznesowych, oraz rozwiązuje największy problem nagiosa brak monitorowania zdarzeniowego.

Event Console pozwala monitorować zdarzenia z sysloga, trapy SNMP, czy dowolne inne.

corosync i pacemaker w jednym stali domku

Natan Maciej Milaszewski
Mogę powiedzieć odnośnie corosynca i pacemakera, czyli jak złożyć fajny klaster itp

For not only lulz – kulisy sławnych włamań, część trzecia

Marcin Stępnicki
Grupy przełamujące zabezpieczenia systemów informatycznych przeżywają swój kolejny złoty wiek, jednak tym razem nie chodzi już o ideę – stoi za tym gruby szmal. Jak go zarabiać, jak dać się złapać i jak bronić się przed atakami?

Trzecia część cyklu poświęcona spektakularnym wpadkom i włamaniom w mijającym roku.

Kapitał społeczny a wytwarzanie oprogramowania OSS

Tomasz Przechlewski
Wielkość produkcji oprogramowania open source (OSS) jest zróżnicowana. W niektórych krajach jest to względnie popularny sposób produkcji a w innych nie. Od czego zależy zaangażowanie wytwórców w produkcję OSS? Teoria kapitału społecznego (Putnam) – posługując się pojęciami zaufania, norm i powiązań — wskazuje na zależności między czynnikami kulturowymi a wynikiem gospodarczym. Zostaną przedstawione wyniki badań zależności pomiędzy wymiarami kultur narodowych Hofstede oraz zaufaniem, normami i powiązaniami z teorii kapitału społecznego a wolumenem produkcji oprogramowania OSS.

Nie daj się wy*uchać w sieci!

Kamil Porembiński
Opowiem o kilku zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem dotyczących social media. Jak wyciekają dane firm, jak można takie firmy zaatakować itp.

Linux w edukacji

Mikołaj Sochacki
W jaki sposób wykorzystać wolne oprogramowanie do nauczania informatyki w szkole. Wykorzystanie narzędzia Ansible i Epoptes do zdalnej kontroli i zarządzania oprogramowaniem. Przegląd oprogramowania edukacyjnego dla SP/GIM/LO w szczególności krótki kurs na temat mało znanego programu do nauczania programowania KOJO.

Inferno from Bell Labs, czyli jak twórcy C i Uniksa wyobrażali sobie Javę?

Szymon Olewniczka
W mojej prelekcji przybliżę słuchaczom język programowania Limbo, a także zbudowany na jego podstawie system operacyjny Inferno, który wykorzystując technologię maszyny wirtualnej może być uruchamiany na GNU/Linuksie, Windowsie, OS X, Planie 9 oraz bezpośrednio na kilku architekturach komputerów. Spróbuję pokazać kilka interesujących aspektów tej technologii, zastanowić się do czego może się nam ona przydać oraz czego może nas nauczyć.

Dzień 3

Zarąbiście Fajny Storage

Zbigniew Jarosik
System plików przyszłości dziś:

– bezpieczny

– elastyczny

– skalowalny

Linux/Wine VST hardware host && drum machine

Paweł Piątek
Success story. Opowiem jak przekształciłem zwykłego PC w multi-instrument i automat perkusyjny przy pomocy oprogramowania OpenSource.

Michał Zubryk
Krótka prezentacja drukarki 3d, procesu kalibracji , projektowania, drukowania. Praktyczne możliwości jakie daje drukarka 3D, dlaczego jest niestety tak tania…. i czasochłonna.
Poprzedni artykułFull Circle Magazine recenzuje smartfon BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition
Następny artykułZimowisko Linuksowe 2015 – nagrania z konferencji
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj