Zmarł Andrew Grove – współzałożyciel firmy Intel

Zmarł Andrew Grove – współzałożyciel firmy Intel

przez -
0 802
Intel

W wieku 79 lat zmarł Andrew Grove, jeden z współzałożycieli firmy Intel. Warto nadmienić, że to dzięki niemu i paru innym osobom korporacja zawdzięcza tak silną pozycję na rynku. Jego wyśmienite decyzje wpłynęły na rozwój elektroniki oraz całej branży IT. Andrew Grove tak naprawdę nazywał się András Gróf i urodził się w 1936 roku w Budapeszcie. Przeżył niemiecką okupację i radzieckie represje. W 1956 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Tam ukończył studia wyższe oraz w 1963 roku zdobył tytuł doktora. Krótko po zdobyciu tytułu doktora znalazł pracę w firmie Fairchild Semiconductor, gdzie poznał Roberta Noyce’a i Gordona Moore’a. Z nimi to w 1968 roku założył firmę Intel.

Andrew Grove

Początkowo Intel produkował przede wszystkim układy pamięci DRAM, ale napływ konkurencji sprawił, że musieli poszukać innego rozwiązania. Wpadli na pomysł produkcji procesorów, co okazało się strzałem w dziesiątkę. To właśnie Andy Grove przekonał IBM do tego, aby to chipy jego firmy, zostały wykorzystane w komputerach PC.

W 1979 roku Grove został prezesem Intela, w 1987 — dyrektorem naczelnym. W okresie od 1997 do 2005 roku pełnił funkcję Przewodniczącego Rady. Grove sprawił, że obroty firmy Intel zwiększyły się z 1,9 mld dolarów do 26 mld dolarów.

Brak komentarzy

Odpowiedz