Zmiana nazewnictwa: Nagłówek > Główka

Zmiana nazewnictwa: Nagłówek > Główka

przez -
11 453
LibreOffice

Jakiś czas temu na forum użytkowników LibreOffice otrzymaliśmy zgłoszenie o błędzie, w wskutek którego ostylowana treść traciła swoje atrybuty. Błąd polegał na nierozróżnieniu anglojęzycznych poleceń „Header” oraz „Heading” – oba zostały (poprawnie) przetłumaczone na „Nagłówek”, a różnicę można było zaobserwować dopiero w momencie przenoszenia tego samego dokumentu między anglojęzycznym i polskim interfejsem pakietu.

Po wielu dyskusjach przemianowano słowo „Header” na „Główka”, natomiast „Heading” pozostało „Nagłówkiem”. Argumentem przeciwko tej zmianie była chęć zachowania kompatybilności z Microsoft Officem, co jednak wpływałoby negatywnie na funkcjonalność pakietu. Termin „Główka” został wybrany ze względu na jego rozpowszechnienie w literaturze fachowej.Zmiany wejdą w życie wraz z wydaniem LibreOffice 3.6.2.

11 Komentarze

  1. myślę, że z dwojga złego zgodność z nomenklaturą Office była lepsza niż zgodność z literaturą (jakkolwiek fachowa by nie była). „Principle of least surprise” i tak dalej.

  2. Hoppke, to są dwa różne style i siłą rzeczy muszą się inaczej nazywać. Spróbowaliśmy „Nagłówek” i „Nagłówek ” (ze spacją), i to działa, ale kto normalny zauważy różnicę? Nie ma żadnego powodu, aby pozbawiać LibreOffice jakichś funkcji, tylko dlatego, że nie ma ich u konkurencji. „Główka” występuje w podręcznikach do nauki LaTeXa.

  3. A możesz opisać do czego służą te style? To są dwa różne style w styliście, dobrze rozumiem? Bo ich nazewnictwo nijak mi nic nie mówi. Ja znam Nagłówek 1, Nagłówek 2 itp. do ostylowywania tytułów rozdziałów i produkcji spisów treści. To te zmieniacie na Główka 1? Jak tak, to Masakra Na Całego.

  4. Nieprecyzyjnie się wyraziłem. Nagłówek w styliście nadal pozostał nagłówkiem. Jednakże gdybyś chciał wstawić „Nagłówek strony” (Writer > menu Wstaw > Nagłówek) to szukasz wtedy Główki.

  5. Zmiana jeśli jest uzasadniona jak jest w tym przypadku, a niczemu nie przeszkadza powinna być jak najbardziej wprowadzana. Dla mnie to nawet plus jest bo nie rozróżniałem tego (tak wiem jestem dziwny :) a teraz wprost jest napisane ‚główka’ i ‚stopka’ czy tam stópka :]

Odpowiedz