Zmiany w strukturze oferty Mandrivy

Zmiany w strukturze oferty Mandrivy

przez -
0 307
System operacyjny, systemy operacyjne

Mandriva postanowiła uprościć strukturę oferty. Zamiast dotychczasowych pięciu edycji będą dostępne trzy: PowerPack, One oraz Free. W Polsce będzie także Xtreme. Wszystkie edycje Mandriva Linux 2008 będą dostępne do pobrania w tym samym czasie: PowerPack pojawi się w sklepie Mandrivy w tym samym czasie co One i Free. Sprzedaż Mandriva Linux PowerPack 2008 rozpocznie się na początku października. Użytkownicy z Polski będą mogli pobrać wszystkie wersje z Klubu Mandrivy.

Mandriva Linux Xtreme 2

Mandriva Linux Xtreme 2 to edycja wydawana przez firmę Amazis.net, która jest przedstawicielem Mandrivy w Polsce. Edycja ta tworzona jest w oparciu o PowerPack’a, ale różni się docelową zawartością. Xtreme 2 zawiera przebudowaną wersję Centrum Sterowania Mandriva Linux, Centrum Rozrywki, specjalne druidy konfiguracji połączeń internetowych przez sieci komórkowe (DrakUmts) oraz Neostradę (DrakNeo). Dodatkowo zawiera komercyjne programy takie jak Cedega i Cross Over Office (zależnie od wersji), zestaw programów najczęściej wykorzystywanych przez polskich użytkowników (Kadu, Amule, DC++, Azureus) oraz gry OpenArena, Tremulous, Sauerbraten, Warsow, Nexuiz oraz dema MaxPayne i Mafia.

Mandriva Linux Powerpack 2008

PowerPack jest najpopularniejszym komercyjnym wydaniem Mandrivy. Zawiera kompletny zestaw pakietów oraz komercyjne dodatki: programy dostępne odpłatnie (zależnie od wersji LinDVD, Cedega, dodatkowe kodeki i sterowniki), dokumentację oraz pomoc techniczną.

Wraz z wersją 2008 znikną z oferty wydania Discovery i PowerPack+. PowerPack zastąpi te wydania i będzie zalecaną wersją dla użytkowników. Proces instalacji uproszczono i dostosowano do potrzeb początkujących użytkowników. Oczywiście zaawansowani użytkownicy mogą korzystać z opcji zaawansowanej konfiguracji podczas instalacji. PowerPack jak zwykle zawiera wiele technologii, które działają “prosto z pudełka”.

Mandriva Linux One 2008

Mandriva Linux 2008 będzie dostępna w formie systemu typu Live na CD. Nazywa się One i można ją bezpłatnie pobrać, sprawdzić jak działa i zainstalować na komputerze. To podstawowa wersja systemu Mandriva Linux 2008. Zawiera kompletne środowisko graficzne ze wszystkimi niezbędnymi programami oraz dodatkowe sterowniki (otwarte i zamknięte). Ilość programów jest siłą rzeczy ograniczona do tego co zmieści się na płycie, ale łatwo można doinstalować jakikolwiek inny program dostępny w repozytoriach Mandrivy. Obejmuje to ok. 16 000 pakietów dostępnych po konfiguracji dodatkowych nośników w programie RPMDrake.

One to wersja idealna dla osób, które po raz pierwszy mają kontakt z Linuksem. Dzięki niej mogą sprawdzić jak działa, łatwo zainstalować na dysku i przenieść dane z Windowsa (dostępny jest odpowiedni druid migracji). One zaleca się także wszystkim, którzy nie mają ochoty na ręczną instalację zamkniętych sterowników (w wersji Free).

Mandriva Linux Free 2008

Od roku 1998 Mandriva Linux jest budowana w oparciu o sponsorowany przez Mandrivę projekt Cooker. Setki programistów – pasjonatów wolnego oprogramowania pracuje nad rozwojem dystrybucji. Również w tym roku Mandriva tworzy z pełni wolną edycję, specjalnie dla użytkowników, którzy cenią sobie wolność i nie chcą korzystać z żadnego zamkniętego oprogramowania. Mandriva Linux Free 2008 nie zawiera ani jednego pakietu z zamkniętymi sterownikami, programami lub wtyczkami o zamkniętym kodzie źródłowym. Edycja ta jest dostępna na serwerach jako ważny element wydania 2008.

Dostępność

Wszystkie edycja Mandriva Linux 2008 będą dostępne do pobrania w tym samym czasie: PowerPack pojawi się w sklepie Mandrivy w tym samym czasie co One i Free. Sprzedaż Mandriva Linux PowerPack 2008 rozpocznie się na początku października. Użytkownicy z Polski będą mogli pobrać wszystkie wersje z Klubu Mandrivy.

Podobne artykuły

Mozilla Firefox 23

przez -
0 110
PHP

przez -
0 142