Znak Domeny Publicznej 1.0 dostępny po polsku

Znak Domeny Publicznej 1.0 dostępny po polsku

przez -
1 1197
Creative Commons Polska

Creative Commons Polska poinformowało, że narzędzie Znak Domeny Publicznej 1.0 (Public Domain Mark 1.0) jest już dostępne w wersji polskiej. Jest to proste oświadczenie, które informuje o braku ograniczeń prawa autorskiego w stosunku do oznaczonego utworu. Znak Domeny Publicznej 1.0 ma być szczególnie przydatny dla instytucji kultury.

Znak umieszczamy obok tytułu i nazwy autora utworu. Oznaczenie utworu nie jest procesem jego rejestracji. Stosowanie Znaku Domeny Publicznej jest rekomendowane w przypadkach, gdy utwór jest wolny od praw autorskich na całym świecie, jak w przypadku bardzo starych dzieł. Natomiast nie jest zalecane stosowanie Znaku, gdy utwór jest w domenie publicznej jedynie w niektórych krajach (porządkach prawnych).

Znak Domeny Publicznej

Aby ułatwić posłużenie się Znakiem Domeny Publicznej, Creative Commons udostępniło specjalne narzędzie: Public Domain Mark. Wystarczy podać autora dzieła i jego nazwę, a także dane osoby identyfikującej, a serwis wygeneruje kod HTML, który należy umieścić razem z dziełem na stronie internetowej (nie musisz wypełnić wszystkich pół). Informacje zawarte w kodzie są w formacie czytelnym dla oprogramowania, co pozwoli wyszukiwarkom indeksować dodatkowe informacje na temat utworu a znaleźć go online i dowiedzieć się, gdzie mogą szukać dodatkowych informacji na jego temat.

1 komentarz

Odpowiedz