Dzięki uprzejmości firmy ZOTAC do naszej redakcji trafił mały komputerek biurkowy: ZBOX nano AQ02 Plus. Jest to jednostka, która od samego początku urzeka nie tylko wyglądem, ale i możliwościami jakie oferuje. Seria ZBOX posiada bardzo dużo modeli i praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak urządzenie spisuje się pod systemem Linux. Dla porównania wykorzystaliśmy ZOTAC ZBOX ID45 Plus oraz ZOTAC ZBOX ID83 Plus.

ZOTAC ZBOX nano AQ02 Plus

Komputer został dostarczony w czarno-żółtym opakowaniu, a całość jest zapakowana w szczelnie zamknięte pudełko. W komplecie otrzymujemy: komputer ZBOX nano AQ02 Plus, mocowanie VESA, pendrive ze sterownikami pod Windows, instrukcje obsługi oraz zasilacz.

ZOTAC ZBOX nano AQ02 Plus jest na tyle mały, że możemy go umieścić w praktycznie dowolny miejscu w naszym domu.Jest chłodzony aktywnym wentylatorem oraz otworami wentylacyjnymi z tyłu i dołu obudowy.

Więcej informacji można znaleźć w serwisie Cerbero: i-nex.pl/inex.r?validate=073120141.01048132281144.

Specyfikacja
Procesor
Karta graficzna AMD Radeon HD 8510G
Pamięć RAM 4 GB, DDR3-1600
Dysk twardy 500 GB
Łączność Wi-Fi 802.11ac Wi-Fi i Bluetooth 4.0 z zewnętrzną anteną Wi-Fi
Wejścia-wyjścia 4 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, Gigabit Ethernet, HDMI, Display Port, eSATA, mikrofon, słuchawki, czytnik kart pamięci 7-w-1 (MMC/SD/SDHC/SDXC/MS/MS Pro/xD)

Użytkowanie

Instalacja systemu Xubuntu 14.04 64 bity nie przysporzyła nam większych problemów. Zainstalowanie aktualizacji, w tym odpowiednich sterowników dla karty graficznej Radeon HD 8510G obeszło się bezproblemowo. Jednakże już potem z niewiadomych dla nas przyczyn, co jakiś czas wyświetlane są błędy, związane z serwerem graficznym X.Org.

ZOTAC ZBOX nano AQ02 - działanie

Odtwarzanie wideo w HD

Odtwarzanie materiału wideo w jakości 1080p działało bez zarzutu. Odpowiednie biblioteki vainfo i xvba-va-driver do akceleracji wideo i audio na kartach AMD zostały zainstalowane wraz z kodekami, jednakże warto jeszcze sprawdzić, czy aby na pewno są. W programie VLC trzeba wybrać opcję – Używaj dekodowania wspomaganego przez GPU. Jeżeli wszystko zrobiliśmy prawidłowo, to procesor będzie obciążony na minimum. Komputer z przodu posiada port podczerwieni, dzięki czemu możemy skorzystać z zewnętrznego pilota od sterowania np. oprogramowaniem Kodi.

Pobór energii, głośność i temperatura pracy

Komputer pobiera małą ilość energii, co bardzo ucieszy osoby które pracują przed ekranem sporo godzin dziennie. W bezczynności wynik ten wynosi około 19 Watów, podczas typowej pracy około 25 Watów, a jeżeli uruchamiamy film, czy bardziej obciążamy całą jednostkę to wynik potrafi urosnąć do około 36 Watów. Wentylator jest cichy podczas bezczynności, czy prostej pracy, a słychać go dopiero, jeżeli obciążymy całość jakimś programem diagnostycznym.

Zotac ZBOX nano AQ02 Plus - Temperatura pracy układu

Dostęp do wyposażenia

Dostęp do środka zapewniają nam 4 śrubki, służące za nóżki komputera. Otrzymujemy dostęp do pamięci RAM i dysku twardego. Zmiana HDD wymaga odkręcenia jednej śrubki trzymającej go w miejscu. Jeżeli chcemy się dostać do chłodzenia, to trzeba odkręcić 4 dodatkowe śruby, zdjąć przód i wyjąć całą płytę główną z obudowy.

Gry i rozrywka

W naszych testach gier skorzystaliśmy z Xubuntu 14.04, z jądrem Linux 3.13, X.Org Serverem 1.15.1 oraz sterownikami AMD Catalyst 14.3 Beta.

HTML 5

Peackeeper
Jest to benchmark, który sprawdza nam możliwości danej przeglądarki, jednocześnie testując sprzęt, na którym ona działa. Uzyskaliśmy wynik 2102 oraz HTML5 Capabilities 7/7.

Unigine Heaven, Unigine Sanctuary i Unigine Tropics

Unigine Sanctuary (Textures: high, Filter: trilinear, Anisotropy: 16x, Translucence: enabled, Parallax: enabled, Reflection: enabled, DOF: enabled, HDR: enabled)

ZOTAC ZBOX nano AQ02 Plus - Unigine Sanctuary

Unigine Tropics (Textures: high, Filter: trilinear, Anisotropy: 16x, Occlusion: enabled, Reflection: enabled, Refraction: enabled, Volumetric: enabled)

ZOTAC ZBOX nano AQ02 Plus - Unigine Tropics

Unigine Heaven (Textures: high, Filter: trilinear, Anisotropy: 16x, Occlusion: enabled, Refraction: enabled, Volumetric: enabled, Tessellation: extreme)

ZOTAC ZBOX nano AQ02 Plus - Unigine Heaven

OpenArena

Zaskoczyła nas troszkę mała wydajność układu graficznego, w stosunku do Intel HD 4600. Da się bez problemu grać, aczkolwiek momentami trafiały się mikroprzycięcia.
ZOTAC ZBOX nano AQ02 Plus - OpenArena

Xonotic

Testowaliśmy tryb Ultimate.
ZOTAC ZBOX nano AQ02 Plus - Xonotic

Urban Terror

Da się bez problemu grać, aczkolwiek trafiały się także mikroprzycięcia.
ZOTAC ZBOX nano AQ02 Plus - Urban Terror

Wyniki testów

Całość testowana była pod Xubuntu 14.04, z jądrem Linux 3.13, X.Org Serverem 1.15.1 oraz sterownikami nVidia Linux Display Driver 319.60. System został w pełni zaktualizowany, zainstalowano podstawowe sterowniki, kodeki i oprogramowanie. Każdy z testów był przeprowadzany kilkukrotnie, aby potwierdzić prawdziwość wyników.

Na początek kilka testów syntetycznych. Nasz model ze względu na mniejsze taktowanie w procesorze przegrywa.

Pamięci RAM nasz model jest najwolniejszy. W testach dysków model ZBOX ID45 jest taki sam, jak nasz.

W kodowaniu niestety duże znaczenie ma taktowanie procesora, ale znowu ZBOX nano AQ02 jest na równi z ZBOX ID45.

W szyfrowaniu OpenSSL nasza jednostka okazała się o wiele lepsza od obu modeli, natomiast w szyfrowaniu GPG jest na samym końcu.

Podsumowanie

Po trzech tygodniach codziennego użytkowania oraz wielu testów, możemy śmiało stwierdzić, iż ZOTAC ZBOX nano AQ02 Plus świetnie nadaje się na komputer do prac biurowych, jak i domowe centrum multimedialne. Potrafi bez problemów odtwarzać filmy w wysokiej rozdzielczości i uruchamiać prostsze gry. Jeżeli chodzi o zastosowany procesor to jest to pewnego rodzaju kompromis, pomiędzy ceną, wydajnością, a poborem mocy.

Zalety:

  • Kompaktowe rozmiary i świetny wygląd
  • Dobrze wykonana i wytrzymała obudowa
  • Bezproblemowe odtwarzanie filmów w wysokiej rozdzielczości
  • Mały pobór prądu
  • Łatwy montaż i wymiana podzespołów

Wady:

  • Słaba karta graficzna
  • Nagrzewanie się całej jednostki w stanie spoczynku

Z całą pewnością możemy polecić ten typ sprzętu, szczególnie że działa on bezproblemowo pod nowymi wersjami Ubuntu i Xubuntu.

10 Komentarze

Odpowiedz