Jak zrujnować projekt open source. Poznaj kilka powodów

Jak zrujnować projekt open source. Poznaj kilka powodów

przez -
10 3041
Open Source

Istnieje kilka powodów aby zniszczyć projekt open source. Brandon Keepers, który przewodzi przedsięwzięciom open source na GitHub-ie przedstawił w swojej prezentacji mnóstwo sposobów na to co może pójść źle, gdy użytkownicy lub opiekunowie projektów podejmują niewłaściwe kroki. W trakcie trwania “O’Reilly Open Source Convention (OSCON)” w Portland w stanie Oregon, Keepers podał listę czynności, które są wykonywane by w rezultacie zrujnować projekt open source.

Czytając prezentacje Pana Keepers’a jestem pod wrażeniem ilości czynności, które mogą się przyczynić do klapy projektu. Czasem są to błahe działania, które na pierwszy rzut oka mogą sprawiać wrażenie całkowicie nieszkodliwych. Zaskoczyła mnie najbardziej kwestia zadawania leniwych nic nie wnoszących pytań, aż jest dziwne, że użytkownicy danego projektu zamiast przeczytać dokumentacje ( o ile taka się znajduje razem z projektem) zadają pytanie “Jak ten projekt ma działać?”. Rozumiem sytuacje, gdy z winy projektanta takiej dokumentacji nie ma, ale gdy jest to się robi już troszkę zabawne. Również dziwnym pytaniem jest: “Jak to ma działać w technologii na przykład Java”, skoro programista specjalizuje się w języku np. Python, to może być mu trudno odpowiedzieć na to pytanie.

Innym problemem są również użytkownicy danego projektu. Widząc błąd w kodzie nie informują o tym autora projektu, licząc na to, że ktoś inny zwróci na to uwagę. Innym powodem mogą być współpracownicy, którzy pracują przy tworzeniu oraz utrzymaniu danego projektu “przy życiu”. Problem z komunikacją pomiędzy współpracownikami oraz nie trzymanie się harmonogramu prac, sprawia, że praca nad projektem to istna męka i najczęściej jest tak, że jest on po prostu porzucany.

Większość kategorii, w których rujnuje się projekt jest podobnych do kiepskich wydarzeń. Jednym z nich jest wspomniany już powyżej brak informacji dotyczącej projektu. Te “cięcia papieru” to takie małe przestępstwa, mimo których projekt może być nadal rozwijany. Ale z czasem ten brak wymiany informacji niszczy otoczenie projektu, a tym bardziej chęci głównego projektanta do dalszej współpracy nad projektem.