Yearly Archives: 2011

przez -
0 882
System operacyjny, systemy operacyjne

Ferdinand Thommes ogłosił wydanie siduction 11.1, systemu opartego o Debiana Sid z dnia 30 grudnia 2011 roku. System jest wydawany, jako LiveCD/LiveDVD i posiada jądro Linux 3.1.6, środowisko graficzne KDE SC, Xfce i LXDE, zarówno w wersjach 32, jak i 64 bitowych. Jest to również fork znanej wszystkim dystrybucji aptosid. Pojawiło się sporo nowych pakietów i skryptów, a także X.Org Server 1.11.2.902.

przez -
1 1239
System operacyjny, systemy operacyjne

Arne Exton ogłosił wydanie ExTiX 9, systemu opartego o Ubuntu 11.10 i przeznaczone na 64 bitowe komputery. Dostępne są dwa środowiska graficzne: GNOME Shell oraz Razor-qt, a podstawę dystrybucji stanowią jądro Linux 3.1.6-extix, które zostało specjalnie przeprojektowane, aby obsłużyć, jak najwięcej dostępnego sprzętu. Oryginalna wersja systemu posiadała środowisko Unity z GNOME 3.2 oraz jądro Linux 3.0.0-14-generic.

przez -
0 1542
System operacyjny, systemy operacyjne

Wydano system Linux Deepin 11.12. Jest to bardzo aktywnie rozwijana dystrybucja Linuksa w Chinach, która bazuje na systemie Ubuntu 11.10 i w tej wersji posiada GNOME Shell z różnymi usprawnieniami, jako domyślny pulpit. Zaktualizowano Deepin Software Center do 2.0, który jest uważany za o wiele lepszy menedżer oprogramowania, aniżeli Ubuntu Software Center. Posiada ulepszony silnik wyszukiwania oraz menedżer pobierania.

Znajdziemy tutaj także Deepin-Scrot 1.0 do robienia zrzutów ekranu. Autorzy zalecają zrobić czystą instalację systemu, ze względu na zmiany, jakie zaszły w głównej strukturze. Aktualnie jest dostępna jedynie wersja z Uproszczonym Chińskim, jednakże niedługo powinny się pojawić wielojęzykowe obrazy.

przez -
2 626
LibreOffice

Tworzę ten temat jako rozwinięcie forumowej dyskusji Nazwa miesiąca w dopełniaczu. Jest to, tak myślę, ważna kwestia, ponieważ jedna zmiana nieodwracanie (ale nie negatywnie) zmieni treść arkuszy kalkulacyjnych u wszystkich użytkowników. Obecny kod dla daty to D MMMM YYYY i wypluwa on np. 10 grudzień 2011 (miesiąc w mianowniku). Pomysł jest taki, aby kod dla dopełniacza brzmiał D MMMM YYYY „r.”, czego efektem byłoby wynik 10 grudnia 2011 r. Można też dopełniacz wydobyć poprzez dopisanie słowa „roku” do kodu, co oczywiście skutkuje dłuższą datą tj. 10 grudnia 2011 roku.

Byłaby to wtedy po prostu dodatkowa opcja, a wszystkie utworzone dotychczas arkusze pozostałyby bez zmian (bądź też należałoby je masowo, manualnie edytować i zmieniać).

Można też nazwę w dopełniaczu przestawić na obecny kod (domyślny D MMMM YYYY), a dla nazw w mianowniku wprowadzić dodatkowe znaki w kodzie (np. dodać kropkę tzn. kod D. MMMM YYYY wyplułby 10 grudzień 2011). Skutek byłby taki, że każdemu użytkownikowi, który dotychczas stworzył arkusz z datą, zmienilibyśmy mu (bez jego wiedzy) nazwę na poprawną…

Mamy więc do wyboru następujące opcje:

  • Mianownik bez zmian (także bez zmian w arkuszach), dopełniacz po dodaniu kodu „r.” (D MMMM YYYY „r.”) lub „roku” (D MMMM YYYY „roku”)
  • Nazwy w dopełniaczu są domyślną opcją, a nazwy w mianowniku występują przez zmianę kodu (jeszcze nie wiem jak, ale najpewniej jest to do zrobienia).
  • Aktualnie nazwy miesięcy w dopełniaczu są opcjonalne i można je włączyć dodając „r.” (z cudzysłowem) do kodu.

Uwaga! Zmiany nad którymi dyskutujemy nie są dostępne w żadnej publicznej kompilacji LibreOffice. Zmianom uległy również skróty dni tygodni z Nd, Pn, Wt, Śr, Cz, Pt, So na niedz., pon., wt., śr., czw., pt., sob. Ważący głos za zmianą miała wypowiedź językoznawcy Mirosława Bańko z PWN.

przez -
1 3392
0 A.D.

Wildfire Games, grupa międzynarodowych zapaleńców tworzących gry, ogłosiła wydanie 0 A.D. Alpha 8 Haxāmaniš – ósmej wersji alfa znanej wszystkim strategii open source 0 A.D. Jest to strategia czasu rzeczywistego (RTS), osadzona między rokiem 500 p.n.e., a 500 n.e., która przedstawia zmagania zachodnich cywilizacji. Projekt posiada grafikę 3D, szczegółowe odwzorowanie modeli, świetną oprawę dźwiękową oraz bardzo elastyczny i potężny silnik graficzny.

W najnowszej wersji znajdziemy:

  • Nowa cywilizacja: Persowie, która posiada nowe jednostki i budynki
  • Systemu handlu wymiennego: kupno i sprzedaż zasobów w zamian za inne surowce
  • Dodano możliwość zapamiętania gry w trybie jednoosobowym
  • Funkcja ponownego łączenia w grze wieloosobowej: nie trzeba już wychodzić z gry, podczas przerwanego połączenia
  • Dodano widok pod kątem 45 stopni
  • Nowe ścieżki dźwiękowe
  • Nowa mapa: Góry Zagros (Zagros Mountains)

Ulepszono również wydajność i stabilność gry, a także Sztuczną Inteligencję.

przez -
3 1483
Apache

Pisząc reguły RewriteRule (mod_rewrite), możemy napotkać sporo problemów, zwłaszcza kiedy jest ich wiele. Na szczęście serwer Apache udostępnia dwie opcje, które pomogą nam się zalogować i odszukać, jaki popełniliśmy błąd. Odpowiadają za to parametry RewriteLog oraz RewriteLogLevel. Dyrektywy te można dopisać w dwóch miejscach. Pierwszym z nich jest plik konfiguracyjny całego serwera, a drugim konfiguracja wirtualnego hosta.

Pierwsza (RewriteLog) dyrektywa ustawia plik, w jakim będą logowane dane pochodzące z modułu mod_rewrite. Jeżeli nazwy pliku nie zaczniemy od znaczka (’/’), wtedy plik zostanie zapisany relatywnie do katalogu, ustawionego w dyrektywie Server Root.

[bash]RewriteLog "/var/log/httpd/rewrite.log"[/bash]

Dyrektywa ta powinna pojawić się tylko raz w pliku konfiguracyjnym serwera. Jeżeli chcemy wyłączyć logowanie, najprościej jest skasować ten parametr lub ustawić RewriteLogLevel na wartość 0. Nie jest zalecane ustawianie pliku jako /dev/null. Mimo, że nie będą zapisywane żadne dane na dysk, to dane będę i tak generowane, co może znacząco zwolnić pracę serwera.

Parametr RewriteLogLevel odpowiada za poziom logowania danych do pliku, gdzie 0 oznacza wyłączone logowanie, a 9 loguje każdą czynność serwera. Ustawiając bardzo wysokie wartości, możemy znacząco obciążyć serwer, dlatego zalecane jest korzystanie z wartości 2 lub 3. Dane logowane na tym poziomie, są wystarczające do analizy.

[bash]RewriteLogLevel 3[/bash]

Przykładowe zastosowanie

W pliku .htaccess zapisaliśmy przykładową regułę:

[bash]RewriteCond %{HTTPS} ^on$
RewriteCond %{REQUEST_URI} ^html [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.domena.com/html/$1 [R=301,L][/bash]

Nie działa ona nam poprawnie i chcemy przeanalizować, co się dzieje. W konfiguracji hosta wirtualnego dla tej aplikacji dopisujemy znane już nam dyrektywy:

[bash]<VirtualHost 100.100.100.100:443>
ServerName domena.com
DocumentRoot /home/domena.com/htdocs
RewriteLog /var/log/httpd/rewrite.log
RewriteLogLevel 5
[…]
</VirtualHost>[/bash]

Po restarcie serwera w pliku, zobaczymy przykładowy log:

[bash]193.238.93.130 – – [30/Dec/2011:09:28:00 +0000] [domena.com/sid#2b331f133bb0][rid#2b332e1ea980/initial] (4) [perdir /home/domena.com/htdocs/html/] RewriteCond: input=’on’ pattern=’^on$’ => matched
193.238.93.130 – – [30/Dec/2011:09:28:00 +0000] [domena.com/sid#2b331f133bb0][rid#2b332e1ea980/initial] (4) [perdir /home/domena.com/htdocs/html/] RewriteCond: input=’/html/pricing.html’ pattern=’^html’ [NC] => not-matched[/bash]

Z powyższego logu możemy wyczytać następujące informacje:

Opis Przykład
Adres hosta jaki wywołał URL 193.238.93.130
Zdalny login Zazwyczaj będzie to „-„
Autoryzacja HTTP Nazwa użytkownika lub „-” w przypadku braku logowania
Data i czas żądania (request) [30/Dec/2011:09:28:00 +0000]
Wirtualny host oraz jego ID [domena.com/sid#2b331f133bb0]
ID żądania (request) [rid#2b332e1ea980/initial]
Poziom logowania (4)
Treść błędu [perdir /home/domena.com/htdocs/html/] RewriteCond: input=’/html/pricing.html’ pattern=’^html’ [NC] => not-matched

Dzięki temu wiemy, jaki błąd popełniliśmy, (input='/html/pricing.html' pattern='^html' [NC] => not-matched) tworząc regułę (RewriteCond %{REQUEST_URI} ^html [NC]).

Jeżeli w logach Apacha widzimy błąd, RewriteLog not allowed here oznacza to, że dodaliśmy dyrektywy w złym miejscy. Najprawdopodobniej w pliku .htaccess.

przez -
3 1728
Netrunner

Clemens Toennies ogłosił wydanie systemu Netrunner 4.0 Dryland, opartego o dystrybucję Kubuntu 11.10, który posiada jądro Linux 3.0.0-14, KDE 4.7.3 oraz pełną integrację z aplikacjami GNOME i Wine 1.3.32. Znajdziemy w nim także LibreOffice 3.4.4, Mozilla Firefox 7.0.1, Mozilla Thunderbird 7.0.1 z kalendarzem Lightning 1.0, VLC 1.1.12, Clementine 0.7.1, QMMP 0.5.1, Transmission 2.42, Dropbox, Skype 2.2, Pidgin 2.10, Gimp 2.6.11, VirtualBox 4.1.2.

Przeglądarka Mozilla Firefox posiada zainstalowane dodatki: Adblock Plus (1.3.10), Downloadhelper (4.9.7), Add to Search Bar (2.0), FireFTP (2.0), Flash-Plugin (10.3).

przez -
0 780
System operacyjny, systemy operacyjne

Wydano system Endian Firewall 2.5. Dystrybucja ta opiera się na systemie Red Hat Enterprise Linux 5. System działa jako firewall, posiada ochronę antywirusową dla połączeń HTTP oraz FTP, specjalne filtry dla POP3 oraz SMTP. Znajdziemy w nim narzędzia do tworzenia VPN oraz IDS, specjalne aplikacje antyspamowe oraz antyphishingowe. Systemem zarządza się z poziomu przeglądarki internetowej.

Dodano nowe zarządzanie procesami, co pozwoliło skrócić czas uruchamiania o połowę. Ulepszono zarządzanie zasobami, co zmniejszyło zużycie zasobów o ponad 200MB przy w pełni skonfigurowanym systemie. Poprawiono sporo błędów, a także pojawiło się trusted timestamping.

Aktualizacja z Endian Firewall Community 2.4.1 do aktualnej wersji, dostępna będzie pod koniec stycznia 2012 roku.

Polecane

0 97
Architektura D-Bus udostępnia aplikacjom potężny kanał komunikacyjny. Głębsze zrozumienie D-Busa może pomóc w rozwiązywaniu problemów z systemem. Ponadto, jeśli wiesz, jak działa...